NOTICE:

Staff Directory

  • Tyler Blake
  • Document Scanner
Accreditation
  • Jenna Snyder
  • Accreditation Coordinator
  • 801-593-2587
Administrative Assistants
  • Chelsey Conner
  • Administrative Assistant
  • 801-593-2041
  • Maria Smuin
  • Administrative Assistant
  • 801-593-2445
Bookstore
  • Adam Peek
  • Director of Bookstore
  • 801-593-2427
  • Anthony Price
  • Print Center Clerk
  • Ashaura Allcott
  • Assistant Buyer
  • 801-593-2404
  • Madison Garcia
  • Inventory Specialist
  • 801-593-2551
  • Marilyn Eubanks
  • Bookstore Clerk
  • Tabitha Fitch
  • Bookstore Clerk
  • Timothy Burgon
  • Bookstore Clerk
Business and Economic Development
  • Andrew Willis
  • Director of Small Business Development
  • Andria Berry
  • BRC Office Management Assistant
  • 801-593-2299
  • Anissa Brown
  • Chad Buttars
  • Geina Young
  • Workforce Education Manager
  • Janette Smith
  • Workforce Education Manager
  • 801-593-2205
  • Marnae Hoxer
  • Business Resource Center Office Manager
  • 801-593-2102
  • Pamela Fobert
  • Custom Fit and Special Projects Manager
  • 801-593-2294
  • Roger Koyle
  • SBDC Consultant
  • 801-593-2128
  • Tiffany McLelland
  • Economic Development Coordinator
  • 801-593-2399
  • Traci Storey
  • Workforce Education Specialist
  • 801-593-2099
Data
  • Owen Horne
  • Director of Data and Student Information Systems
  • 801-593-2477
  • Chris McCauley
  • Kellie Larson
  • Student Information System Specialist
  • 801-593-2580
  • Tab Mwea
  • Database & Business Intelligence Specialist
  • 801-593-2472
Directors (Training Programs)
  • Amanda Hollingsworth
  • Director of Service Professions and Academic Development Programs
  • 801-593-2302
  • David Stoddard
  • Director of Technical and Apprenticeship Programs
  • Mark Hadley
  • Director of Technical Programs
  • 801-593-2042
  • Wes Hobbs
  • Director for Composites Pathway
  • 801-593-2363
Educational Excellence (EdEx)
  • Alison Anderson
  • Director of Instructional Systems
  • 801-593-2511
  • Mike Wood
  • Instructional Designer
  • 801-593-2126
  • Crayton Hammer
  • Videographer
  • 801-593-2526
  • Leslie Simpson
  • Professional Development Specialist
  • 801-593-2481
  • Lindsey Keller
  • Instructional Designer
  • 801-593-2410
  • Trae Durtschi
  • Instructional Designer
Executive Team
  • Darin Brush
  • President, Davis Technical College
  • 801-593-2501
  • Amanda Tullis
  • Associate Vice President - Business and Economic Development
  • 801-593-2201
  • Jeff Lund
  • Vice President and Chief Financial Officer
  • 801-593-2307
  • Kelly Simerick
  • Vice President of Student Services
  • Lance Eastman
  • Associate Vice President - Training Division
  • 801-593-2553
  • Leslie Mock
  • Vice President and Chief Academic Officer
  • 801-593-2334
  • Scott Hoffman
  • Director of Human Resources
  • 801-593-2393
  • Wendee Cole
  • Chief of Staff
  • 801-593-2310
Facilities
  • Bryce Fox
  • Director of Facilities and Risk Management
  • 801-593-2390
  • Aaron Batte
  • Custodian II
  • 801-593-2308
  • Alan Neal
  • Facilities/Maintenance Coordinator
  • 801-593-2260
  • Alex Gardner
  • Evening Custodial Lead
  • Andrew Bright
  • Maintenance Technician II
  • Andrew Smith
  • Custodian
  • Bill Orndorff
  • Custodian
  • 801-593-2308
  • Britton Brenchley
  • Custodian
  • Brody Hatch
  • Maintenance Technician I
  • Burton Cornaby
  • Groundskeeper
  • 801-593-2392
  • Cameron Clawson
  • Custodian
  • Craig Caldwell
  • Maintenance Technician III
  • 801-593-2462
  • Cruz Avalos
  • Custodian
  • 801-593-2308
  • Daniel Floyd
  • Custodian I
  • Darby Gardner
  • Facility Services Office Administrator
  • 801-593-2327
  • Devin Erickson
  • Custodian
  • Don Taylor
  • Custodian
  • 801-593-2308
  • Drake Arnold
  • Custodian
  • Evan Hunter
  • Custodian
  • Felicity Mills
  • Custodian
  • Grayden Rice
  • Groundskeeper
  • Jim Mikkelsen
  • Custodial Coordinator
  • 801-593-2308
  • Jordon Thomas
  • Custodian
  • Justin Estela
  • Custodian
  • Keri Galbraith
  • Property Maintenance/Event Technician
  • 801-593-2061
  • Kevin Ross
  • Maintenance Technician III
  • 801-593-2505
  • Leona Brady
  • Custodian
  • Maggie Horton
  • Custodian III
  • 801-593-2308
  • Makenna Riding
  • Maricela Retes
  • Custodian
  • 801-593-2308
  • Michelle Garcia
  • Custodian
  • 801-593-2308
  • Randy Bennett
  • Maintenance Technician II
  • Shawn Gibson
  • Lead Electrician
  • 801-593-2325
  • Son Le
  • Lead HVAC Technician
  • 801-593-2320
  • Susan Swanger
  • Custodian
  • Violeta Wood
  • Custodian
  • 801-593-2308
  • Zanen Coy
  • Custodian
  • 801-593-2308
Financial Aid
  • Tim Despain
  • Director of Student Financial Services
  • 801-593-2316
  • Debbie Garcia
  • Customer Service Representative
  • 801-593-2332
  • Melanie Evans
  • Financial Aid Advisor
  • 801-593-2340
  • Rachel Densley
  • Financial Aid Advisor
  • Tara Devries
  • Financial Aid Advisor
  • 801-593-2516
Fiscal Services
  • Brightyn Worley
  • Fiscal Clerk
  • 801-593-2379
  • Cathy Salisbury
  • Accounts Receivable Specialist
  • 801-593-2443
  • Ed Eschler
  • Controller
  • Josh Pay
  • Accountant
  • 801-593-2520
  • Lauralee Horrocks
  • Rosa Diazvela
  • Accountant
  • 801-593-2437
  • Sheri Stott
  • Accounting Specialist
  • 801-593-2379
  • Stacey Eddings
  • Accounting Technician
  • 801-593-2315
  • Thomas Kimber
  • Purchasing Agent
  • 801-593-2514
Food Services
  • Hayley Lund
  • Joe Soto
  • Food Services Station Chef
Foundation
  • Marcie Valdez
  • Foundation Director & Grant Administrator
  • 801-593-2374
  • Alicia Palomares
  • Caleb Robb
  • Social Work Intern Volunteer
  • 801-593-2124
  • Lindsey Rees
  • Grant Specialist
  • 801-593-2129
Human Resources
  • Kendra Blake
  • Human Resources Generalist I
  • 801-593-2130
  • Mark Jeppesen
  • Human Resources Generalist II
  • 801-593-2326
  • Melanie Vandyke
  • Human Resources Generalist I
  • 801-593-2573
  • Shelly Nielsen
  • Payroll Specialist
  • 801-593-2444
Instructional Management Assistants
  • Christine Fresh
  • Instructional Management Assistant
  • 801-593-2040
  • Heather Larsen
  • Instructional Management Assistant
  • 801-593-2301
  • Heidi Anderton
  • Health Professions Advisor
  • 801-593-2362
  • Marlee Patterson
  • Instructional Management Assistant
  • 801-593-2431
  • Renae Sturdevant
  • Instructional Management Assistant
  • 801-593-2494
IT Services
  • 801-593-2222
  • Greg Scherer
  • Director of Information Technology
  • Adam Magnuson
  • Desktop Support Specialist I:Structured Cabling
  • Kent Forsberg
  • Desktop Support Specialist I:Simulation
  • Kris Rieke
  • Network Engineer I
  • Nick Labrum
  • Help Desk Technician
  • Rich Dunaway
  • Security Engineer III
  • Riley Pearce
  • Desktop Support Specialist I:Audio Visual
  • Robert Dysart
  • System Engineer II
  • Ryan Ballif
  • Desktop Support Technician
  • Stephen Fan
  • System Engineer I
Marketing
  • Melanie Hall
  • Director of Marketing and Public Relations
  • 801-593-2483
  • Sherry Rauch
  • Creative Services Coordinator
  • 801-593-2004
  • Clarissa Stahle
  • Marketing Communications Specialist
  • Greg Jenson
  • Web Developer
  • 801-593-2459
  • Kristie Binks
  • Events Specialist
  • 801-593-2007
  • Lisa Bell
  • Graphic Design Specialist
  • 801-593-2567
  • Pam Archibald
  • Receptionist - Marketing and Community Relations
  • 801-593-2001
Office of the President
  • Stacey Hutchings
  • Senior Advisor for Secondary Students
Print Center
  • Erica Hay
  • Print Center Lead Clerk
  • 801-593-2450
Salon Services
  • Sheresa Tebbs
  • Cosmetology Instructional & Salon Manager
  • 801-593-2645
  • Alison Meyers
  • Cosmetology Dispensary/Receptionist
  • Alison Williams
  • Cosmo Dispensary/Receptionist
  • Brandi Trujillo
  • Front Desk / Dispensary
  • Brooklyn Goodey
  • Brooklyn Larson
  • Julia Cross
  • Dispensary
  • Maci Humenansky
  • Cosmo Dispensary/Receptionist
  • Mariah Jolley
  • Cosmo Dispensary/Receptionist
  • Megan Freeman
  • Cosmo Dispensary/Receptionist
Security
  • Kristin Culley
  • Security and Risk Management Coordinator
  • 801-593-2430
  • Greyson Jewell
  • Security/Risk Specialist On Call
  • John Morehead
  • Security Specialist
  • 801-593-2599
  • Ryan Freeman
  • School Resource Officer
Student Services
  • Samantha Cusenza
  • Director of Student Services
  • 801-593-2319
  • Amy Loveland
  • Customer Service Rep
  • Brentneye Gonzales
  • Admissions Advisor
  • 801-593-2442
  • Cami Gonzalez
  • Special Needs Tracker
  • 801-593-2328
  • Camille Miles
  • CNA Skills Examiner
  • Dan Czech
  • Recruiting and Admissions Advisor III
  • 801-593-2402
  • Dillon Stout
  • Customer Service
  • Drew Johnson
  • Career & Academic Advisor/Financial Liaison
  • 801-593-2314
  • Holly Hill
  • Special Needs Tracker
  • 801-593-2328
  • Judith Keime
  • 801-593-2332
  • Keith Collinwood
  • Recruiting and Admissions Advisor II
  • 801-593-2335
  • Maria Caballero
  • Disability and Diversity Coordinator/ Academic Advisor
  • 801-593-2396
  • Nancy Faulkner
  • Enrollment Technician
  • 801-593-2030
  • Peggy Brown
  • Enrollment Coordinator
  • 801-593-2312
  • Rebecca Castelo
  • Assessment Technician
  • Robyn Jacobsen
  • Student Records Specialist
  • 801-593-2420
  • Shae Campos Villanueva
  • Student Services Technician
  • Stephanie Ito
  • Recruiting and Admissions Advisor
  • 801-593-2398
  • Stephanie Nance
  • Customer Service Representative
  • Stephanie Ralston
  • Assessment Coordinator
  • 801-593-2365
  • Sydnee Beutler
Training Division
  • Bob Tolton
  • Industrial Maintenance Specialist
  • 801-593-2515
  • Cassy Neilsen
  • Simulation Lab Operation Assistant
  • 801-593-2446
  • Renee Magnuson
  • Practical Nurse Advisor
  • 801-593-2341
  • Stacey Peterson
  • Nursing Program Assessment Specialist
UNAR
  • Donelle Ricketts
  • UNAR Director
  • 801-593-2422
  • Britanee Garner
  • Certification Specialist
  • 801-593-2464
  • Robyn Steed
  • UNAR State Skills Specialist
  • 801-593-2386
  • Wendy Morehead
  • Certification Specialist
  • 801-593-2426
Utah Department of Corrections
  • Dan Powers
  • UDC | Corrections Program Coordinator
  • 801-593-2500
  • Dexter Thayn
  • UDC | Welding Technology
  • Ian Ewell
  • UDC | Business Administrative Services Faculty
  • James Serassio
  • UDC | Culinary Arts Faculty
  • Jordan Snyder
  • UDC | Automotive Technology Faculty
  • Marissa Bertola
  • UDC | Student Services Technician
  • Richard O'Keef
  • UDC | Business Administrative Services Faculty
  • Sterling West
  • UDC | Culinary Arts Faculty

Department Hours

— Campus is Closed on public holidays —

Assessment Center
  • 801-593-2210
  • MON 07:30 AM - 07:00 PM
    Last tester allowed: 5 PM
  • TUE 07:30 AM - 05:30 PM
    Last tester allowed: 3 PM
  • WED 07:30 AM - 07:00 PM
    NOTE: Department Meeting 12pm-2pm. Student Services Closed
    Last tester allowed: 05:00 PM
  • THU 07:30 AM - 05:30 PM
    Last tester allowed: 3 PM
  • FRI 07:30 AM - 01:30 PM
    Last tester allowed: 11 AM
    Additional schedule information
Bookstore
  • 801-593-2451
  • MON 07:30 AM - 07:00 PM
  • TUE 07:30 AM - 07:00 PM
  • WED 07:30 AM - 07:00 PM
  • THU 07:30 AM - 07:00 PM
  • FRI 07:30 AM - 03:30 PM
Café

  • MON 07:30 AM - 01:00 PM
  • TUE 07:30 AM - 01:00 PM
  • WED 07:30 AM - 01:00 PM
  • THU 07:30 AM - 01:00 PM
  • FRI 08:30 AM - 12:30 PM
Canvas Support
  • 801-593-2563
  • MON 07:30 AM - 04:30 PM
  • TUE 07:30 AM - 04:30 PM
  • WED 07:30 AM - 04:30 PM
  • THU 07:30 AM - 04:30 PM
  • FRI 07:30 AM - 03:30 PM
Cashier
  • 801-593-2030
  • MON 07:30 AM - 07:00 PM
  • TUE 07:30 AM - 07:00 PM
  • WED 07:30 AM - 07:00 PM
  • THU 07:30 AM - 07:00 PM
  • FRI 07:30 AM - 03:30 PM
Financial Aid
  • 801-593-2195
  • MON 07:30 AM - 07:00 PM
  • TUE 07:30 AM - 07:00 PM
  • WED 07:30 AM - 07:00 PM
    NOTE: Department Meeting 1pm-2pm. Student Services Closed
  • THU 07:30 AM - 07:00 PM
  • FRI 07:30 AM - 03:30 PM
Fiscal (Accounts Payable/Receivable)
  • (801) 593-2579
  • MON 07:30 AM - 04:30 PM
  • TUE 07:30 AM - 04:30 PM
  • WED 07:30 AM - 04:30 PM
  • THU 07:30 AM - 04:30 PM
  • FRI 07:30 AM - 04:30 PM
Foundation
  • 801-593-2374
    Website
  • MON 08:00 AM - 05:00 PM
  • TUE 08:00 AM - 05:00 PM
  • WED 08:00 AM - 05:00 PM
  • THU 08:00 AM - 05:00 PM
  • FRI 08:00 AM - 05:00 PM
Human Resources
  • 801-593-2130
  • MON 07:30 AM - 05:00 PM
  • TUE 07:30 AM - 05:00 PM
  • WED 07:30 AM - 05:00 PM
  • THU 07:30 AM - 05:00 PM
  • FRI 07:30 AM - 05:00 PM
Print Center
  • (801) 593-2450
  • MON 08:00 AM - 05:00 PM
  • TUE 08:00 AM - 05:00 PM
  • WED 08:00 AM - 05:00 PM
  • THU 08:00 AM - 05:00 PM
  • FRI 08:00 AM - 03:00 PM
Registrar
  • 801-593-2420
  • MON 07:30 AM - 07:00 PM
  • TUE 07:30 AM - 07:00 PM
  • WED 07:30 AM - 07:00 PM
  • THU 07:30 AM - 07:00 PM
  • FRI 07:30 AM - 03:30 PM
Salon & Spa
  • 801-593-2401
    Website
  • MON 09:00 AM - 09:00 PM
  • TUE 09:00 AM - 09:00 PM
  • WED 09:00 AM - 09:00 PM
  • THU 09:00 AM - 09:00 PM
  • FRI 09:00 AM - 06:00 PM
Student Services
  • 801-593-2332
  • MON 07:30 AM - 07:00 PM
    Last enrollment allowed: 6:30
    Last tour starts: 6:00
  • TUE 07:30 AM - 07:00 PM
    Last enrollment allowed: 6:30
    Last tour starts: 6:00
  • WED 07:30 AM - 07:00 PM
    NOTE: Department Meeting 1pm-2pm. Student Services Closed Last enrollment allowed: 6:30
    Last tour starts: 6:00
  • THU 07:30 AM - 07:00 PM
    Last enrollment allowed: 6:30
    Last tour starts: 6:00
  • FRI 07:30 AM - 03:30 PM
    Last enrollment allowed: 3:00
    Last tour starts: 2:30
Utah Nursing Assistant Registry (UNAR)
  • 801-547-9947
    Website
  • MON 01:00 PM - 04:00 PM
  • TUE
  • WED 01:00 PM - 04:00 PM
  • THU
  • FRI
Workforce Education
  • 801-593-2299
    Website
  • MON 07:30 AM - 04:30 PM
  • TUE 07:30 AM - 04:30 PM
  • WED 07:30 AM - 04:30 PM
  • THU 07:30 AM - 04:30 PM
  • FRI 07:30 AM - 04:00 PM